ana sayfa

| iletişim | eski ogelk.net |
Ara  
 

 
Ana Sayfa  » Herkes için... » Yaşamla Dans » Çikolata ve internet PAYLAŞ  

Çikolata ve internet

 

Çikolata sever misiniz? Size güzel bir çikolata ikram etsem yer misiniz? Zannederim geri çevirmezsiniz. Yiyince de genelde olduğu gibi istemsiz “mmm” sesleri çıkarırız. Hazzın beynimize, oradan bedenimize yayılışı ruhumuzu memnun eder.

Bir tane daha ikram etsem, bir düşünürsünüz ama biraz önceki hazzın dürtmesine dayanamazsınız. Bir tane daha alırsınız, belki. Ama bir tane daha ikram etsem, çok olduğunu düşünür ve belki bir tane daha alırsınız.

İçinizde bir yerlerden gelen “ye ye” bağırış çağırışları beyninizde yankılanırken, başka bir yerlerden gelen tok bir ses ise “tamam artık, gerek yok” diye sizi ikna etmeye çalışır. Eğer yemeye devam ederseniz ne olur? Bir kilo çikolatanın sonunda kişi kendini tuvalette kusarken bulur.

Dün televizyonda bir program seyrettim.  Konu internet ve bilgisayardı. Bir psikiyatrist arkadaşımız internet dünyasına veryansın ediyordu. İnternetin insanları yabancılaştırdığı, insani özelliklerimizi kaybettirdiği, imaja dayandığı gibi klasik savları (ama çok hoş bir biçimde) dillendiriyordu.

İnternet, tüm doğallığı ile içimizde var olan insanlığımızı yok ediyor mu?  Sahte dünyalar sunuyor ve bizi aldatıyor mu?

İnsanoğlu var olduğu günden beri farklı boyutlarda olma peşinde koşmuştur. İlkel çağlarda bile müzik ve şarap eşliğinde tanrılar için düzenlenen törenler birer trans gösterisinden ibarettir. Günümüzde “magic mushroom” diye nemalaştırdığımız mantarları farklı boyutlara ulaşmak amacıyla kullanmışlardır.

İnternet sahte, aşk gerçek midir? Aşkın bizi bizden alıp, bir başkası yaptığı durumlar, değişik bir boyuta geçiş değil midir? Onun ilk başta verdiği haz için değil midir her şey? Düşüşü de pek acı olur. Bir kilo çikolata yedikten sonra kustuğumuz gibi…

İnternetin sunduğu dünyada farklı boyuta geçişin bir aracı ve basamağıdır. Bilgisayar başında geçirdiğimiz saatler, zihnimizin kontrolden çıktığı, beynimizdeki milyonlarca nöronun alışılmadık bağlantılar kurduğu ve biraz da kendi aralarında eğlendiği anlardır.

Hayatın internet olduğu durumlar ise, farklı boyutun bizzat esas boyut olduğu bir durumdur. Ama ikisini karıştırmayalım.

Çikolata güzeldir, ama bir kilo çikolata yemeyin!

 
 

Kişisel

Herkes için...

Akademik

web siteleri