ana sayfa

| iletişim | eski ogelk.net |
Ara  
 

 
Ana Sayfa  » Kişisel » Kitaplarım » Türkiye’de madde bağımlılığı PAYLAŞ  

Türkiye’de madde bağımlılığı

 

Kültegin Ögel, IQ yayınları, 2000

Madde kullanımı ve bağımlılığı hakkında herkesin söyleyeceği bir şeyler var. Bu konuda daha çok medyatik bir kültüre sahibiz. Eksik olan ise bilimsel araştırmalar. Kişisel fikir ve önyargı ötesinde, ülkemizde konu hakkında bilimsel araştırma ve gözlemlere dayanan geniş görüş açısına gereksinim var.

Bu kitap son yıllar içinde ülkemizde yürütülen ve birbirinin devamı olan üç ayrı araştırmanın bulgularının özetini içeriyor. Çalışmada yirmiden fazla uzmanın emeği var. Araştırmalar birçok ilde yürütüldüğü için, ülkenin farklı renklerini de ortaya koyuyor.

Birinci araştırma madde kullanıcıların özellikleri ve bölgesel farklılıklar üstünde dururken, ikincisi 300'den fazla madde kullanıcısıyla yapılan görüşmelerin bulgularını içeriyor. Son araştırma ise,15 ilde liselerde yürütülen bir anket çalışmasının sonuçlarından oluşuyor.

Alkol ve madde kullanımı ya da bağımlılığın tedavisi bir çok ruhsal ve bedensel yönden farklılıklar gösteriyor.Doğal olarak bu sorunların tedavisi de özel yaklaşımlar gerektiriyor.

 

 

 

 

 

 
 
SON 4 YORUM Yorum Gönder  
ilknur koca değim26.04.2012 15:59:00
alanda çalışan biri olarak yayınlarınızdan ve sitelerinizden o kadar çok yararlanıyorum ki... indirebilme şansını bize verdiğniz için de ayrıca teşekkürler. inşallah bir gün bir eğitimize katılma şansım da olur.

İsimsiz06.10.2012 12:23:11
indirme linkini blamadım

isimsiz 31.10.2014 20:34:05
indirmek istiyorum ama linkini bulamadım yardımcı olurmusunuz?

Kirman B.05.03.2016 15:59:48
hocam, teşekkürlerimi borç bilirim.

Kişisel

Herkes için...

Akademik

web siteleri