ana sayfa

| iletişim | eski ogelk.net |
Ara  
 

 
Ana Sayfa  » Kişisel » Diğer » internet bağımlılığı » İnternet ve bilgisayar bağımlılığının tedavisi PAYLAŞ  

İnternet ve bilgisayar bağımlılığının tedavisi

 

İnternet ve bilgisyar bağımlılığı tedavisi olan bir sorundur. Ancak tedavinin deneyimli kişilerce yapılması uygundur. Yeni bir kavram olduğu ve klnik deneyim henü yeterli düzeyde olmadığı için ciddi hatalar yapıldığını sık görmekteyiz. Buatalar gençlerin yaşamını ciddi biçimde etkilemektedir.

Süreç içinde, internet bağımlılığı anlayışı, onun tedavi gerektiren bir bozukluk olarak kabul edilmesi yönünde gelişti. İnternet bağımlılığını tedavi etmek için, dünyada birçok kurumda internet bağımlılığı servisleri açıldı.

 

Hatta bazı tedavi merkezleri internet bağımlılarını yatırarak tedavi etmeye başlamış ve üniversite yerleşkelerinde internet bağımlısı olan öğrencilere yardım etmek için destek grupları başlatmıştır. Psikiyatri bilim dalı, internet bağımlılığının tedavisi için yöntemlerin alt yapısını oluşturmaya başladıysa da, terapi yaklaşımları ve sonuçları deneysel olarak çok az çalışılmıştır.

 

İnternet ve bilgisayar bağımlılığında tedavi birçok güçlükler içerir. Çok hızlı gelişen bir teknoloji ile karşı karşıyayız. Bu nedenle bağımlılıkların tipi ve özellikleri de hızla değişmektedir. Bu değişimi yakalamak ve bilimsel bir analizle müdahaleye dönüştürmek, bir klinisyen için oldukça zordur.

İnternet ve bilgisayar artık kullanımı zorunlu metalardır. Ancak bir insanın sigarayı kullanması zorunlu değildir. Hiç sigara kullanmadan yaşamını sürdürebilir. Ama internet ve bilgisayar kullanmadan yaşamı sürdürmek giderek zorlaşmaktadır. Ev, okul ve işyerinde kullanımı yaygındır.

Bağımlı olunan nesneden uzak kalmak, bağımlılık tedavilerinin önemli koşullarından birisidir. İnternet ve bilgisayar bağımlılığında ise bağımlı olunan nesneden kişiyi uzak tutabilmek mümkün değildir. Bu bir alkol bağımlısının meyhanede çalışmasına benzetilebilir.

Bu konuda çalışmalar yapan kişilerden birisi olan David Greenfield durumun zorluğunu “İnternet daha önce gördüklerimizden çok farklı. Sosyal iletişimi artıran ama aynı zamanda sosyal izolasyona neden olan bir araç” biçiminde açıklamıştır

 
 
SON 2 YORUM Yorum Gönder  
İsimsiz10.12.2014 01:13:18

İsimsiz10.12.2014 01:13:27

Kişisel

Herkes için...

Akademik

web siteleri