ana sayfa

| iletişim | eski ogelk.net |
Ara  
 

 
Ana Sayfa  » Kişisel » Diğer » internet bağımlılığı » Bağımlılığı önlemek için... PAYLAŞ  

Bağımlılığı önlemek için...

 

İnternet ve bilgisayar bağımlılığını önlemek için neler yapabilirsiniz?

İnternet bir vahşi orman! Herkes orada var. Üstüne üstelik oradaki herkes kendi kimliğinde değil. Birçoğu dürtüleriyle orada! İnternet tehlikeli bir arka sokak aslında. Çocuklarımızı sokağa gönderirken aşağıdaki soruları soruyor ve tembihlerde bulunuyoruz ama internete girdikleri zaman da yapıyor muyuz?

  • Nereye gidiyorsun?
  • Kimlerle buluşacaksın?
  • Yabancılarla konuşma
  • Sakın geç kalma!

Kendinizi internet konusunda eğitin. Çocuğunuzdan daha iyi olmak zorundasınız. İnternet programları hakkında yeterince bilgiye sahip olmalısınız. Bilmeden ona anlatamazsınız. Ama dikkat! Siz de bağımlı olmayın!

Bilgisayarınıza internet filtresi eklemeyi unutmayın. Filtreyi de sık sık yeni çıkanlarla değiştirin. Çocuğunuz sizden önce onları kırabilir.

Bilgisayarı açık bir alan koyun, ekran görünebilsin. İlk günden itibaren bilgisayar onun odasında olmazsa, iyi olur. Salonda bir yere koyun. Bir süre sonra siz sıkılabilirsiniz ama dayanmalısınız.

Onunla bir sözleşme yapın. Bu sözlemenin bir örneği bölümün sonunda yer almaktadır. İyi örnek olun. Örneğin TV bağımlılığınızı gözden geçirin. Sizinle birlikte TV seyretmek zorunda olmadığını unutmayın. Sohbet için zamanlar ayırın.

Onların ne yaptığını takip edin. Ne oynuyor? Kiminle oynuyor? Hangi sitelere giriyor? İnternet “browsing history”i gözden geçirin. Ctrl veH’ye basarak “history”i görebilirsiniz. Bunun için programlar da indirebilirsiniz…Yeni indirilen belgeleri tarayın ve gözden geçirin.

Küçüklerle birlikte internette sörf yaparak onlara öğretin.hangi sitelere girilmeyeceğini, genel sörf adabını…“Home page”i değiştirin! Açılış sayfaları bazen tehditler içerebilir. İnternet açılış sayfası sizin belirlediğiniz bir sayfa olmalı.

İzleyin ama ses çıkarmayın! Neler yaptığını bilin ama fazla ses çıkarmayın. Tehlikeli bir durum oluncaya kadar izleyin. Böylece en azından kontrol sizin elinizde olabilir.

Şifre kırıcılar kullanılarak mesajlarının denetlenmesinin etik olup olmadığı bir tartışma konusudur. 18 yaşından küçükler için ve tehlikede olduğunu düşündüğünüz zaman bu yapılabilir. Ancak bunun dışında uygulamanın yarar değil zarar getirebileceği göz önüne alınmalıdır.

 
 
SON 0 YORUM Yorum Gönder  

Kişisel

Herkes için...

Akademik

web siteleri