ana sayfa

| iletişim | eski ogelk.net |
Ara  
 

 
Ana Sayfa  » Akademik » Suç, Cezaevi ve Rehabilitasyon » Suç, Cezaevi ve Rehabilitasyonla ilgili yazılar » Suça itilen çocuk ve gençlerin özellikleri PAYLAŞ  

Suça itilen çocuk ve gençlerin özellikleri

 

Bireyselleştirilmiş İyileştirme Programı için cezaevinde kalan tutuklu ve hükümlü 300 gençle yaptığımız araştırmada elde ettiğimiz bulgularda; suça itilen çocuk ve gençlerin çeşitli özelliklerine göre 3 ayrı grupta toplandığı gözlenmiştir.

Birinci grupta yaşadığı yer, madde kullanımı, yaşam tarzı, ruhsal durumu ile düşünce ve davranışları yer almaktadır. Bu özellikler daha çok ruhsal durumu yansıtmaktadır (Tablo 1).

İkinci grupta ise ekonomik koşullar, aile özellikleri, eğitim durumları ve bir işte çalışmaları yer almaktadır.  Bu grup daha çok düşük sosyo-ekonomik yapıyı yansıtmaktadır.

Üçüncü grupta ise suça karşı tutum yer almaktadır. Bu gruptaki gençler ise daha çok kriminal olarak adlandırılabilir.

Birinci grubun psikiyatrik ve psikolojik tedavilerden yarar sağlayacağı söylenebilir. İkinci grupta yer alan gençler için sosyal ve ekonomik destek sağlanmasının onların suçtan koruyabileceği iddia edilebilir.

Bu durumda sadece kriminal olarak adlandırabileceğimiz üçüncü grubun cezaevinden yarar sağlayabileceği söz konusudur. İlk iki grubun cezaevinde olması, onların rehabilitasyonuna katkı sağlamayacaktır. Kriminal grup içinse, cezaevinde yoğun destek alması önem kazanmaktadır.

Tablo 1

Toplam Risk Puanları

Faktör 1

Faktör 2

Faktör 3

R

            Suç Öyküsü

0.43

 

 

0.47*

            Yaşadığı Yer

0.68

 

 

0.67*

            Madde Kullanımı

0.80

 

 

0.76*

            Yaşam Tarzı

0.79

 

 

0.89*

            Ruhsal Durum

0.74

 

 

0.52*

            Düşünce ve Davranışlar

0.62

 

 

0.71*

Ekonomik Koşullar

 

0.78

 

0.45*

Ailevi Özellikler ve Aile İlişkileri

 

0.62

 

0.63*

Eğitim ve Çalışma

 

0.71

 

0.47*

Tutum

 

 

0.83

0.34*

*p<0.01

 
 

Kişisel

Herkes için...

Akademik

web siteleri